P jak PLANETA, czy P jak PLASTIK

 PLASTIK ZAŚMIECA NIE TYLKO LĄDY, ALE TEŻ MORZA I OCEANY

Titan triggerfish, Balistoides viridescens, jedzący plastikową butelkę. Plastikowe torby i wiele innych plastikowych śmieci dryfują przez oceany napędzane wiatrem i prądami oceanicznymi.
Fot. Paulo Di Oliviera

Ryba, zaplątana w plastik po puszkach od piwa.
Fot. Paulo Di Oliviera

Młoda foka Callorhinus ursinus, zaplątana w nylonową linę, ciągnie za sobą sznur sieci rybackich. Ta foka jest skazana na śmierć z głodu lub zakażenia rany na szyi.
Fot. Paulo Di Oliviera

Sepiola atlantica, przyczepiona do patyczka do uszu. Ta mała kałamarnica odżywia się zwykle młodymi rybami i innymi małymi zwierzętami. Pochwyciła pałeczkę myśląc, że to coś jadalnego, prawdopodobnie próbuje obgryźć plastikową rurkę.
Fot. Paulo Di Oliviera

 Na świecie wyprodukowano już ponad 9 miliardów ton plastiku.

Większość trafia ponownie do naszych organizmów w zanieczyszczonej wodzie i jedzeniu.
Na świecie wyprodukowano już ponad 9 miliardów ton plastiku. Większość trafia ponownie do naszych organizmów w zanieczyszczonej wodzie i jedzeniu.
Największa ilość plastiku trafia jednak do mórz i oceanów!Zalegający plastik nie rozkłada się szybko. To może trwać nawet kilkaset lat!W morzu w większości znajdują się opakowania jednorazowe, które wyrzucamy po zakupach, zużytych produktach, torebki foliowe…Przez to ponad 40 % globalnej populacji WIELORYBÓW, DELFINÓW, MORŚWINÓW, ŻÓŁWI MORSKICH ma w przewodach pokarmowych sztuczne odpady. Podobną ilość mają MORSKIE PTAKI. Sztuczne odpady w przewodach pokarmowych nie mogą być przez zwierzę wydalone. Takie zwierzę  umiera w okropnych męczarniach z powodu wygłodzenia i bólu. Wyobraź sobie, jakbyś miał  w brzuchu torby foliowe, butelki po szamponach lub puszki.
Czy taki los chcemy sprawić zwierzętom?
Czy tak dbamy o przyrodę?
Powstaje pytanie: czy można zwiększyć działania edukacyjne, tak dzieci jak i dorosłych, celem zwiększenia świadomości i odpowiedzialności w zakresie odpadów plastikowych?
Przyłącz się do mojej akcji „P jak planeta, czy P jak plastik” i szerz razem ze mną świadomość ludzi w segregacji odpadów. Stwórz zwierzęta ze zużytego plastiku na wystawę ekologiczną na World Travel Show i pomóż uwrażliwić nas wszystkich na potrzebę ochrony zwierząt i naszej planety.Każdy może się przyłączyć do działania! Każdy wkład się liczy!
A głos dzieci, jest głosem najważniejszym, bo przemawia do serc dorosłych.
KTO MOŻE BRAĆ UDZIAŁ W AKCJI?
Zapraszamy wszystkie zainteresowane podmioty, a w szczególności:
1. Szkoły
2. Klasy
3. Biblioteki
4. Przedszkola
5. Dzieci
6. Młodzież
7. Osoby dorosłe
8. Rodziny
DO KIEDY MOŻNA SIĘ ZGŁASZAĆ?

Prace zostaną pokazane podczas targów World Travel Show w dniach 19-20 października 2019 w strefie Neli Małej Reporterki „WYRUSZ Z NELĄ NA RATUNEK PLANECIE ZIEMIA”.

Na prace czekamy do dnia 17 października.
Skontaktuj nas by dowiedzieć się, jak dostarczyć swoją pracę:
CZY SĄ NAGRODY ZA UDZIAŁ?

Organizator targów PTAK WARSAW EXPO przewidział specjalne rabaty w wysokości 50 % na bilety na targi WORLD TRAVEL SHOW za dostarczenie postaci zwierząt wykonanych ze zużytego plastiku. Praca powinna przypominać  zwierzę, być zrobiona starannie. Organizator zastrzega możliwość nie przyznania nagrody.
PRZYKŁADOWE PRACE

Przyłącz się! Napisz maila lub wypełnij formularz. 


10 + 3 =